След типичните турски напитки е време да обърна внимание и на храната. Много се чудих какъв да е реда, но мисля, че е редна да започна със салати, супи и тн. Иначе ми се вижда най-добре да започна с моите любими специалитети, но би било много разбъркано така, че ще давам подред на сервиране. Имайте предвид, че в Турция мезе, салата и предястие са почти едно и също нещо.
Чобан салата- Çoban Salatası
Това е най-известната турска салата. В превод значи Овчарка салата, но не е като нашата. Представлява нарязани на ситно домати, краставици, зелени чушки,лук и много много магданоз. Доста близка до нашият тип салати, като изключим ситното рязане.
Пияз- Piyaz
Салата от боб, лук, магданоз, понякога и малко домати.
Табуле- Köşebaşı salad
Добре позната и у нас салата с арабски произход. Представлява голямо количество магданоз, домати, булгур и лук.
Късър- Kısır
Салата от булгур, домати, пресен лук, мента и магданоз.
Джаджък- Cacık
Това е турският вариант на българската млечна салата и на гръцкото дзадзики, като е по-близко до второто. На някой места е почти идентично с гръцкият вариант, на други е по-различно, предполагам всичко зависи от млякото и зехтина.
Baklali Enginar
Това е артишок с боб.
Пълнена зелка- Tekmil Lahana Yalanci Dolmasi
Цяла зелка, пълнена с ориз и лук, в някой случаи се добавя и месо.
Лозови сърми – Zeytinyagli Yaprak Sarmasi
Познатите и у нас лозови сърми, но приготвени със зехтин. Хапват се студени и са прекрасни!
Пълнени чушки – Biber Dolmasi
Отново добре познато ястие, но отново приготвено със зехтин, съответно отново се консумира студено. Също така, доста често вместо пресен зеленчук, турците използват сушена чушка. “Dolma”означава “пълен”. Можете да срещнете всякакви пълнени зеленчуци в турската кухня.
Имам Баялдъ – İmambayıldı
Името на това ястие означава “Имама припадна”. Има няколко различни “легенди” за това от къде произлиза името на ястието, но най-кратко казано един Имам припаднал от удоволствие когато опитал от пълнения патладжан.
Мантъ- Мantı
Това най-просто казано са турски равиоли. Съществуват с различни плънки, но най-популярна е тази от телешка кайма.
Пилаф- Pilav
Пилафът представлява ориз, с най- различни добавки. Много известен е пилафът с пилешко, телешко, агнешко и пилафът с хамсия. Интересното при него е, че ориза се вари във водата, в която преди това е било варено месото(ако има такова). Комбинациите за пилаф са безкрайни.
Супа от кисело мляко – Yayla Corbasi
Много вкусна и интересна супа, приготвена от ориз, кисело мляко и подправена с мента.
Тархана- Tarhana Corbasi
Отново страхотна супа от тархана гарнирана с крутони и сирене.
Супа от червена леща- Еzogelin çorbası
Това е супа, която препоръчвам на всеки. Не познавам човек, който да не я е харесал.
Чи Кюфте – Çiğ köfte
Преди Чи кюфтето се е приготвяло с кайма, булгур и подправки, които от дългото месене на “тестото” са се изпичали. Вече е забранено използването на кайма, но рецептата е не по-малко вкусна. Това пикантно ястие на много места се предлага в два варианта- средно люто и много люто. Обикновено по-червеното “тесто” е по-лютото. Хапва се по два начина: завито в листо от айсберг или под формата на дюнер с арабки хляб и айсберг. Подправя се с лимон и сок от нар по желание. Аз най-много обичам да го съчетавам със студен айрян.
Лахмаджун – Lahmacun
Това ястие е известно като турска пица. Представлява печено тесто с накълцани зеленчуци и кайма.
Адана кебаб- Adana kebabı
Кебаб от агнешко месо ( винаги се използва месо от мъжко агне за този вид кебаб) гарнирано с различни зеленчуци.
Искендер Кебаб – İskender kebap
Най-известният турски кебаб. Приготвя се от телешко месо (от дюнер) поднесено върху хляб и кисело мляко, залят с масло.
Дюнер – Döner
Турският дюнер се приготвя от пилешко, телешко или овче месо. Най-често се среща пилешкият, който е и най-евтиният. Разликата с дюнера, който се яде в България е, че в Турция няма да ви го поднесат с картофи и чеснов сос.
Кокореч – Kokoreç
Това ястие е доста екзотично за моят вкус и никога не съм го опитвала. Представлява дюнер от агнешки и овчи дреболии. Факт е, че мирише доста вкусно, но никога не съм се престрашавала да го опитам.
Балък Екмек – Balık ekmek
В превод значи хляб с риба. Много вкусен сандвич, никога не съм предполагала, че нещо толкова просто и сухо може да е толкова вкусно. Представлява хляб с печена риба, лук и маруля. Предлага се на Еминьоню.
Пълнени миди- Midye dolma
Мидите пълнени с ориз и подправки са нещо задължително за посетителите на Истанбул. Купуват се на бройка. Вземете една и опитайте, сигурна съм, че ще посегнете за още.
Пиде- Pide
Пиде можете да намерите във всеки ресторант. Отново вариантите за плънка са безкрайни. Постно, с месо, с кашкавал, със сирене, каквото ви се яде…
Гьозлеме – Gözleme
Някой определят гьозлемето на палачинка или на бида, поради факта, че се приготвя на сач. Всъщност тестото е различно, а плънката задължително е солена. Отново вариантите са безкрайни, а моето най-любимо е с картофи… Просто е божествено…
Баница- Börek
Бюрека си е баница с малко по-дебели от нашите кори. Много вкусен, с различни плънки форми.
Пържени банички – Sigara böreği
Малки банички навити на “цигари”, които се пържат.
Симит – Simit
Симитът е печен геврек с много сусам или мак. Може да се хапва намазан с топено сирене.
Бдемови сладки- Acıbadem kurabiyesi
В много сладкарници ще срещнете тези бадемови сладки. Не са нещо невиждано, но наистина са много вкусни. Като ореховките са, но с бадем.
Ашуре – Aşure
Ашурето е добре познат у нас десерт. Традиционен турски десерт е и има легенда, че ашурето се е появило по време на плаването на Ноевият ковчег. Ной сложил, всичко, което било налично на кораба и се получил този десерт. Поради тази причина на английски името му е Noah’s Pudding.
Сладко от дюля- Ayva tatlısı
Доста вкусно сладко, дюлята придобива този червен цвят от кората на червена ябълка и семки от дюля, с които се вари. Украсява се със специална сметана наречена “каймак”.
Гюлач – Güllaç
Десерт от мляко, нар и тесто.
Казандиби- Kazandibi
Крем с канела. Някой го оприличават на крем брюле.
Кемал паша- Kemal Paşa
Много приятен сиропиран сладкиш.
Маджун – Macun
На много от туристическите места в града можете да видите мъже продаващи тази многоцветна сладост. Има вкус на разтопена близалка. Трябва да се яде бързо, защото много бързо се разтапя, а как цапа и лепне няма да ви обяснявам.
Турски сладолед- Maraş Dondurması
Или просто дундурма. По-различен е от сладоледа, който сме свикнали да ядем и е мнооого вкусен. По-плътен и много разтеглив. Продавачите на този сладолед са цяла атракция.
Пишмание- Pişmaniye
Подобна на захарен памук сладост.
Баклава- Baklava
Видовете балклава, на които можете да се натъкнете са безброй. С шамфъстък, с орехи, квадратна, на кръгчета, триъгълна…. всеки вид има собствено име и своя особеност.
Кадаиф- Kadayıf
Като баклавата, кадаифа има доста разновидности. Има голяма разлика между кадаифа, който се предлага в България и турският.
Кюнефе – Künefe
За финал съм оставила може би най-известният турски десерт след баклавата. Кюнефето е вид кадаиф със специално топено сирене в средата. В много рецепти ще прочетете, че е моцарела, много прилича, но не е. Сиренето се казва Urfa peyniri.