Наред с постовете за Истанбул, просто няма как да подмина една много важна част от приятното прекарване, а именно храната. Турската кухня е много близка до нашата и за може-би за това много българи се прибират доволни и с пълни стомаси от Турция. Важно е да се спомене, че храната, която се поднася в хотелите, рядко може да ви даде реална представа за истинският вкус на храната. Често по хотелите се готви без много подправки и храната е пригодена за общия вкус.
Турция е държава с много велика история. В пределите на Османската империя са влизали много различни народи, които са допринесли за разнообразието в турската кухня. Има много ястия, които са с гръцки, арменски, арабски корени. Благодарение на това разнообразие в Турция всеки може да намери нещо по вкуса си. Но пак казвам, това няма как да се случи между стените на хотела и на блок масата.
Напитки
Турски чай – çay
Турците са известни с постоянното си пиене на чай, независимо от сезона. Чаят е червен на цвят и има много приятен вкус. Много хора мислят, че този чай е прекалено “превъзбуждащ”, горчив и т.н.. Всъщност не е така, аз лично съм изпивала по около 10 чаши чай на ден, а съм човек, който изобщо не консумира кафе или други напитки с кофеин. Турският чай се пие само и единствено със захар, без лимон и без мед. Без захар чаят има наистина доста неприятен вкус. По заведеният чаят е много по-горчив от домашно приготвеният, защото му добавят разни неща, че да изглежда пресен, но по вкуса веднага си проличава. Няколко пъти съм виждала как турци връщат чая с думите, че искат “пресен”.
Айрян- ayran
Айряна е добре познат и у нас. По вкус е много подобен, както и на вид, изключвайки голямата пяна. Добрият турски айрян винаги има огромна пяна и по традиция се сервира в медни чаши.
Салеп- Sahlep
Салепът е една от любимите ми напитки. Прави се смес от салеп, малко нешесте и прясно мляко, която от горе се поръсва с канела, а вече много често и с шам-фъстък. Много вкусно и хранително питие.
Боза-Boza
Бозата също е добре позната по нашите географски ширини, но в Турция се изработва от булгур. Сервира се с канела и леблебия.
Шалгам- Şalgam
Забелязвам, че шалгамът навлиза и в България. Лесно може да бъде открит в големите магазини и по пазарите. Много интересна напитка, която лично на мен не ми допадна особено. Има специфичен кисел вкус, а аз не съм фен на киселото. Напитката се приготвя от ряпа и червен морков и до колкото знам е доста добре възбужда апетита.
Ракъ-Rakı
Ракъ е турска анасонова ракия, много подобна на гръцкото узо.
Турско кафе – Kahve
Турското кафе се приготвя в джезве и при самото варене се добавя захар. Има вариант и кафето да е правено на пясък, тогава кафето се казва kumda kahve, но не се предлага във всички заведения.
One response to “Турска кухня – напитки”
[…] типичните турски напитки е време да обърна внимание и на храната. Много се чудих […]